En kanon god gerning

En kanon god gerning på efterskole

Vi bliver glade, når vi gør hinanden glade. Sådan er vi bare skruet sammen, og det vil du især opleve i valgfaget En Kanon God Gerning. Det er nemlig valgfaget, hvor du kommer til at lave fede ting og aktiviteter for skolen og dine kammerater, og opleve glæden ved at skabe noget større sammen, og give til fællesskabet. Og det er det hele værd. Vi kommer til at arbejde med skolens forskellige lokaler, som vi skal gøre mere hyggelige og personlige. Udover at skulle hygge om skolens lokaler, så skal dine kreative tanker også i brug, når vi skal arbejde med at lave små, underholdende aktiviteter for de andre elever. Du får derfor lov til at bruge og udvikle dine kreative tanker og ideer, når vi skal udarbejde en plan over forskellige projekter og aktiviteter, som fællesskabet kommer til at sætte pris på.

Hvis du ønsker at sætte dit eget kreative præg på skolen og bidrage lidt ekstra til fællesskabet og dine AU-kammerater –  så skal du vælge valgfaget En Kanon God Gerning.

HVAD OPLEVER DU I VALGFAGET GØR EN KANON GOD GERNING?

Der er virkelig meget at give sig i kast med. Selvom vi holder de gamle bygninger moderne, og giver de nye bygninger sjæl, har vi altid brug for friske øjne og personligheder, som kan gøre vores skole til vores hjem. Det vil vi gerne have din hjælp til. 

Hvor mange timer om ugen?

Valgfaget En Kanon God Gerning har 1 time om ugen, og ligger tirsdag kl. 16.20.

Vidste du, at...

Et efterskoleår svarer til 7 menneskeår, siger man. Det betyder, at du på dit intense efterskoleår vil opleve hele følelsesrækken, og vil få venner og oplevelser, du vil huske resten af livet. Det oplever vi hvert eneste år – og vi glæder os til at vise dig det samme.

Vi har dog også udvidet, fordi vi har set, hvor glade vores elever bliver, når de får mulighed for at gøre lidt ekstra for hinanden. Det er limen, der binder os sammen, og et af de bærende elementer i et godt fællesskab. Og det behøver ikke engang være noget stort. I valgfaget En Kanon God Gerning, skal vi altså ikke udrette Kanon  store ting – men kanon gode ting. Det er tanken, der tæller, og med lidt ekstra indsats, kan du hjælpe os med at gøre både dit og alle dine kammeraters efterskoleår en smule bedre

Og nårh, ja… Så er det faktisk også vildt sjovt. Vi er sociale, vi er kreative og vi er sammen om opgaverne. Vi er sikre på, at du vil nyde det ligeså meget som vi gør.

 

MØD UNDERVISERNE I EN KANON GOD GERNING

Nicoline Nellemann Ølgaard

Send E-mail

Kom på besøg - book en rundvisning